Механизми на действие
Има няколко теории за механизма на действие на терапията Боуен®. Една от тях предлага, че „движението“ Боуен стимулира проприорецепторите, представляващи сетивни влакна в края на периферната нервна система. Това подтиква тялото да се преустрои и да се върне към естественото си състояние на здраве. Проприорецепторите осигуряват възприемането на положението и движението на тялото в пространството и са разположени в съединителните тъкани, мускули, сухожилия, ставни връзки и фасции.
Един от тях, ноцицепторът играе важна роля за ефективността на възстановяването. Ноцицепторите са особено чувствителни към вредните, нездравословни влияния, които са или потенциална заплаха за телесната тъкан, или активно ѝ вредят. Те понякога се наричат рецептори на болката, макар че терминът е подвеждащ, тъй като болката се схваща като такава в по-високите нива на мозъка. Ноцицептори се намират в повечето тъкани на тялото, но са преобладаващи във фасцията, тънка обвивка от фиброзна тъкан, която обвива, обгражда и поддържа мускулите, тъканите, нервите, кръвоносните съдове и другите органи на тялото. Фасцията създава пространство между мускулните групи, отделните мускули и отделните мускулни влакна чак до микроскопско ниво, позволявайки оптимално и здравословно движение на течностите към всички мускули и стави.
Когато тялото получи нараняване, например счупен пръст на крака, ноцицепторите изпращат рефлекторен сигнал, със скорост 70 – 120 м/с по отвеждащите влакна до таламуса, намиращ се в мозъка. Тази информация се обработва от мозъчната кора и по различни нервни влакна се изпраща обратно до травмираното място за да започне оздравителен процес, чрез контракция на мускулите и предизвикване на възпаление в зоната.
Ако болката продължава за дълъг период, фасцията остава свита за да предпази болезнената част от тялото, причинявайки дисфункция или ограничаване на движението на заобикалящата тъкан. Даже когато костта е заздравяла, ние продължаваме да накуцваме, често защото фасцията ограничава движението, оставайки в същото си натегнато състояние.
С всяко движение Боуен, фасцията се раздвижва и освобождава, но не се отделя насилствено. Когато слепването на фасцията се поосвободи и съединителната тъкан омекне и се отдръпне, фасцията намалява напрежението си. Тогава мускулно-скелетните структури увеличават обема си на движение и започват да използват своя пълен потенциал. В допълнение – нервите, кръвоносните съдове и лимфните възли, намиращи се в тази освободена тъкан, вече функционират по – добре.
Нискоинтензивните движения Боуен разтягат колагеновите фибри и променят формата на съединителните тъкани. По този начин се стимулират ноцицепторите във фасцията и съединителната тъкан да предадат, посредством централната нервна система, позитивни импулси до мозъчната кора, която разпознавайки тези сигнали, провокира оздравителен процес. Посредством еферентните нервни влакна се предава съобщение да се спре възпалението и да се отпуснат мускулните фибри и съединителните тъкани.
Едно различно обяснение на механизма на действие на Боуен®
Движението Боуен активира следните механизми за самовъзстановяване:
Стреч рефлекс – повечето движения Боуен се правят или в началните или в крайните залавни места на мускулите, или в мускулното тяло, където се намират рецепторите на Голджи. Те информират нервната система за състоянието на напрежение, удължаване или скъсяване на мускулно-сухожилната тъкан. Тези рецептори се стимулират по време на „провокирането” или „претъркалянето” при движението Боуен. В случай на неврорефлекторни механизми от типа болка-мускул-спазъм ние можем да пресечем този порочен кръг чрез промяна на стимула, получаван от нервната система.
Ставни проприорецептори – всички движения направени около една става, директно въздействат на ставата, капсулата и ставните връзки, които са богато инервирани с проприорецептори. Отново ще се получи стимул от нервната система, започващ стимулиране нормализирането на функцията на ставата, без нужда от силови манипулации.
Фасция – всяко движение Боуен се прави на нивото на повърхностната фасция и влияе на връзката между фасцията и нерва, мускулът или сухожилието, които се мобилизират. Фасцията играе важна роля в мускулната координация, стойката на тялото и общата структурна и функционална цялост. В случай на нараняване всички те ще са негативно повлияни, защото фасцията се втвърдява, свива, усуква и дехидратира. Обикновено, като резултат от сеансите, се забелязва отпускане на тъканните сраствания и подобряване стойката и подвижността на тялото, без груби намеси и разтягания.
Балансиране на Вегетативната Нервна Система (ВНС) – Може би своя най-дълбок и важен ефект терапията има точно тук, където се управляват механизмите за самовъзстановяване на тялото. ВНС контролира 80 % от функциите на тялото и е много възприемчива към външни въздействия. Много хора днес живеят в постоянно състояние на стрес и симпатикова свръхстимулация на ВНС. Подобрението настъпва след като ВНС се промени от симпатикова към парасимпатикова доминанта. Боуен® изглежда катализира тази промяна; по време на сеансите често се случва пациентите бързо да заспиват или да изпадат в дълбоко отпускане, може да се чуе шумна чревна перисталтика. Това подсказва промяна към парасимпатиково доминиране с освобождаване стреса на дълбоко ниво. Това може да обясни защо няколко сеанси с Боуен® често активират оздравителния процес, когато заздравяването от травма, болест или хирургическа операция е в застой.
Тригерни точки – някои движения Боуен® отчасти съвпадат с местата на свръхвъзбудимите (тригерни) точки. Чрез отпускането на тригерните точки, съществуващите болки се успокояват и мобилността на ставите и мускулната координация се подобряват.
Акупунктурни точки и Меридиани – повечето Боуен® движения се припокриват с акупунктурни точки и някои на практика пресичат два или три акупунктурни меридиана едновременно. Акупунктуристите свързват индикациите и ефекта от движенията Боуен със съответните акупунктурни точки. Те отбелязват, също така и бързи промени в акупунктурния пулс в отговор на движенията или процедурите. Припокриването на тези две системи може да обясни много силния енергетичен компонент на техниката и нейния ефект върху вътрешните органи.
Следва – Как се прави?